Przedszkole Miejskie nr 12 Toruń


Idź do treści

Menu główne:


Cala Polska Czyta Dzieciom

Poznajmy się > Projekty edukacyjne

Propozycje działań przedszkola
w ramach akcji
Cała Polska czyta dzieciom

Plan kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom

W roku 2016/2017 kontynuujemy naszą akcję, która propaguje czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców, opiekunów, nauczycieli poprzez zachęcanie dorosłych do codziennego czytania pociechom. Idea głoszona przez Fundację ABC XXI zyskała na przestrzeni dziesięciu lat szerokie grono zwolenników i przekształciła się w ogólnopolską akcję pod hasłem ,,Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!"

Jeśli chcemy, by nasze pociechy wyrosły na wykształconych, kulturalnych, dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności - w domu, przedszkolu.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do włączenia się do Naszych działań, czekamy na Państwa propozycje :

Harmonogram działań:
" Codzienne czytanie dzieciom przez nauczycieli o różnych porach dnia: baśnie, bajki, wiersze.
" Zapraszanie rodziców do czytania dzieciom we wszystkich grupach według umówionych terminów.
" Zachęcanie rodziców do głośnego czytania dzieciom w domu.
" Zapraszanie gości do czytania dzieciom w przedszkolu - jesienna, wiosenna akcja na rzecz kampanii.
" Włączenie przedszkola do akcji ZACZYTANI, kampanii objętej patronatem honorowym małżonki prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej- wzbogacanie kącików czytelniczych w salach.

ROK 2016 rokiem HENRYKA SIENKIEWICZA


WRZESIEŃ

o 1 września - Światowy Dzień Pokoju.
o 2 września przypada rocznica urodzin Czesława Janczarskiego, poety, autora książek dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jego utwory: Gdzie mieszka bajeczka, Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Nowi przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka, Srebrnogrzywek, Jak Wojtek został strażakiem, Przedszkole na Kole, Wesoły Florek, Świerszczykowe nutki, Abecadło przyrodnicze i inne.
o 8 września - Ogólnopolski Dzień Dobrej Wiadomości. Proponujemy rozszerzyć jego przesłanie na cały miesiąc (lub nawet rok): zamiast zamartwiać się nieustannie, zaczynajmy dzień w domu, przedszkolu, szkole pytaniem: "Z czego będziemy się dziś cieszyli?" Można przygotować zabawne cytaty literackie na każdy dzień w roku, gromadźmy dobre dowcipy - nie raniące nikogo
o 8 września - Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem ustanowiony przez UNESCO w 1965 r.
o 20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Święto ma na celu propagowanie nowoczesnego nauczania i wychowania przedszkolnego.
o 21 września to Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Historia tego wyjątkowego odznaczenia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Order to odznaczenie międzynarodowe. Wyróżnia się nim osoby, które działają na rzecz dzieci, tworzą z myślą o nich, a przede wszystkim sprawiają, że na dziecięcych buziach pojawiają się uśmiechy. Samo święto może być doskonałą okazją do tego, by opowiedzieć dzieciom o niezwykłych osobach, które zostały uhonorowane Orderem Uśmiechu (OU). Wśród Kawalerów OU są m.in.: Anna Dymna, Piotr Fronczewski , czy ks. Jan Twardowski.
o 29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki, po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
o 29 września przypada też rocznica urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki "Płomyka". Przedstawmy dzieciom jej utwory takie jak: Kichuś majstra Lepigliny, W spalonym dworze. Opowiadanie z 1920, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka
o 30 września to także Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Święto ma na celu m.in. przybliżenie historii i specyfiki zawodu tłumacza. Jest dobrą okazją do zabaw językowych z dziećmi, a także do np. odnalezienia i przeczytania ulubionych książek obcych autorów.

PAŹDZIERNIK

o 1 października obchodzimy Światowy Dzień Muzyki. Zapoznajmy dzieci z biografią i twórczością któregoś z wielkich polskich kompozytorów, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego…
o 1 października to także Światowy Dzień Ptaków. Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy. Można spróbować samemu nagrać ptasi koncert.
o 1 października przypada również Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych. Zapraszajmy ich do czytania w przedszkolach.
o 4 października jest Światowym Dniem Opieki nad Zwierzętami. Jako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach.
o 7 lub 8 października 1621 roku urodził się Jean de la Fontaine, poeta francuski, autor Bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur dorosłych - dla których powstawały - a także do repertuaru dziecięcego…
o 14 października świętujemy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.
o 14 października przypada Święto Edukacji Narodowej.
o 15 października jest Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Proponujemy zaprosić niewidome dorosłe osoby do szkoły czy przedszkola, poprosić je o przeczytanie wybranych fragmentów książek alfabetem Braille'a i objaśnić dzieciom istotę pisma punktowego.
o 26 października to dzień urodzin pani Wandy Chotomskiej, autorki ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych.

LISTOPAD

o 1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Do przeczytania dzieciom, które doświadczyły traumy utraty bliskiej osoby, szczególnie polecamy: "Mój dziadek był drzewem czereśniowym" Angeli Nanetti oraz "Ebsen i duch dziadka" Kim Fupz Aakeson.
o 5 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek.
o 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pośpiewajmy z dziećmi pieśni patriotyczne i legionowe. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą legendą.
o 20 listopada przypada ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA obchodzony w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przypomnijmy, że inicjatorem konwencji był polski prawnik, prof. Adam Łopatka.
o 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzyć innych. Pamiętajmy, że dzieci mogą nauczyć się tych wartości tylko wówczas, gdy same traktowane są zawsze przez dorosłych z szacunkiem i życzliwością.
o 24 listopada przypada rocznica urodzin Carlo Collodiego - włoskiego prozaika, publicysty, autora powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia. Przeczytajmy dzieciom tę książkę.

GRUDZIEŃ

o 2 grudnia urodziła się Helena Bechlerowa, autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania i powieści, takie jak: Kolczatek, Zaczarowana fontanna, Ciocia Arnika, Przygoda na balkonie, Kącik ze smokiem czy Nie będzie kłopotu.
o 6 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Poszukajmy wraz z dziećmi niepełnosprawnych bohaterów w literaturze.
o Książka pod każdą choinką! W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać.
o Akcja "Zima z książką"! - rozpoczynamy trzymiesięczny (grudzień, styczeń, luty) cykl spotkań z książką organizowanych pod tym hasłem. Niech będą to spotkania czytelnicze "z małym co nieco" - np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.
o 24 grudnia urodził się Adam Mickiewicz. Wiele z jego wierszy można czytać także najmłodszym dzieciom.

STYCZEŃ

W tym miesiącu świętujemy "Dzień Babci i Dziadka"- zapraszamy więc babcie i dziadków do głośnego czytania dzieciom w przedszkolu..
- "Zima z książką"- czytanie dzieciom przygód Kaja i Gerdy- czyli "Królowa Śniegu" H.Ch. Andersena

LUTY

"Ferie z Kubusiem Puchatkiem"- czytanie dzieciom przygód misia, rozwiązywanie zagadek słownych, obrazkowych, zabawy plastyczne.
Słuchanie bajki S. Szuchowej "Mateuszek na zaczarowanej wyspie"- rozmowy n/t treści bajki, zachowania Mateuszka oraz używania słów: "proszę", "dziękuję", "przepraszam".

MARZEC

- 22 marca to Światowy Dzień Wody - ustanowiony na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r. Przeczytamy dzieciom książki, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia - "Czego nie wiecie o wodzie" A. Szkoda ( 4 książeczki) Wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody. Dlaczego woda morska nie nadaje się do picia i jak ją można uzdatnić. Nauczmy dzieci szacunku do wody. .
- 25 marca 1928 r. urodziła się Joanna Kulmowa, poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, tłumaczka. Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje wiele dzieł, np. Joanna Kulmowa dzieciom. 5 i 6-latki obejrzą krótki film o Joannie Kulmowej - prezentacja multimedialna.

KWIECIEŃ

- 2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Uczcimy również rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II- dzieci wysłuchają książeczki "Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem"
- 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obejrzenie przez dzieci z tej okazji filmu: "Jak powstaje książka?" = dzieci poznają kolejne etapy powstawania książki- prezentacja multimedialna.

MAJ

- W maju obchodzimy Dzień Rodziców - będziemy czytać dzieciom książki podkreślające znaczenie rodziców w życiu dzieci, np. "Zajączek z rozbitego lusterka", seria "Basia…..".
- Będziemy czytać dzieciom baśnie i legendy związane z powstaniem państwa polskiego i stolicy Polski Warszawy, np. "Wars i Sawa". "O Lechu, Czechu i Prusie" itd.
- "Dzieci czytają dzieciom"- czytanie bajki kolegom z grupy lub młodszym dzieciom przez dobrze czytające dziecko z 6-latków lub przez absolwentów przedszkola.

CZERWIEC
- W dniach 1-8 czerwca odbędzie się XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Strona główna | Aktualności | Rekrutacja 2017 | Urlop 2017 | Wydarzenia | Poznajmy się | Organizacja pracy | Ważne! | Nasze grupy | Warto wiedzieć | Rada Rodziców | Archiwum | BIP | Mapa witryny
Powrót do treści | Wróć do menu głównego