Przedszkole Miejskie nr 12 Toruń


Idź do treści

Menu główne:


Mala motoryka

Warto wiedziec


Dziecięca dłoń - o tym jak wspomagać
małą motorykę przedszkolakaMówiąc o motoryce, mamy na myśli ogólną sprawność człowieka i jego zdolność do wszelkich działań związanych z ruchem. Mała motoryka to sprawność dłoni i palców. Aktywności ruchowe charakterystyczne dla małej motoryki to m.in. rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zapinanie guzików, pisanie, rozwój chwytu.
Rozwój motoryki, czy to dużej czy małej, jest istotny w ogólnym rozwoju fizycznym i funkcjonowaniu dziecka. Jeśli przebiega prawidłowo jest podstawą do nauki pisania, czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej.
By prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka należy pamiętać, że priorytetem jest rozwój motoryki dużej czyli rozwój ogólnej sprawności ruchowej by móc potem przejść do rozwoju motoryki małej (np. zanim dziecko zacznie prawidłowo chwytać ołówek musi nauczyć się chodzić).
Ćwiczenia z zakresu małej motoryki mają doskonalić czynności ruchowe u dzieci, pozwolić na nabywanie zręczności, wyrabiać szybkość, zwinność i wytrzymałość.

Przykłady ćwiczeń motoryki małej:
- bazgranie na dużych arkuszach papieru
-nawlekanie koralików na sznurek lub sznurków przez różne otwory
- wieszanie ubranek dla lalek na sznurku i przyczepianie ich klamerkami do bielizny
- kalkowanie obrazków
- odrysowywanie szablonów
- wciskanie i wyjmowanie z tablicy korkowej pinezek
- zbieranie drobnych elementów np. guzików
- zbieranie pęsetom np. pomponików
- gniecenie kulek z papieru
- ugniatanie plasteliny/ciastoliny
- stemplowanie
- zabawy pacynkami
- ściskanie piłeczek
- rysowanie patykiem po ziemi
- gry w pchełki, bierki, kręgle
- rzuty do celu
- układanie z elementów geometrycznych postaci ludzkich, zwierząt
- wycinanie nożyczkami
- malowanie palcami
- łączenie kropek .

Rady dla Rodziców:

  • Nagradzaj swoje dziecko za każdym razem, gdy weźmie do ręki narzędzie pisarskie i podejmie próbę samodzielnego wykonania rysunku.
  • Zauważaj jego postępy w rysowaniu. Nie mów: "Jaki piękny rysunek". Powiedz: "Cała kartka zamalowana. Narysowane trzy drzewa, słońce, chmury i piesek. To się nazywa talent. Bardzo mi się synku podoba jak to narysowałeś."
  • Baw się dłonią razem z dzieckiem. Wykorzystaj budzące się w nim zamiłowania plastyczne do rozwijania jego wyobraźni. Na kartce papieru wielkiego formatu, mogą powstać całe pałace czy pirackie mapy skarbów. Niech jedynym Waszym ograniczeniem będzie zasięg fantazji.


TO WAŻNE:
- Ćwiczenia rozwijające i doskonalące umiejętność pisania powinny być prowadzone systematycznie (najlepiej codziennie - ok. 5 - 10 min.)
- Ważna jest pozycja dziecka przy pisaniu (rysowaniu): całe stopy oparte o podłoże, całe pośladki i uda na krześle, kręgosłup prosty
- Bardzo ważny jest dobór narzędzia pisarskiego (długopisu). Ważne jest by ołówki i długopisy nie były zbyt długie i ciężkie (bez ozdób na końcach, gdyż powoduje to zbyt wysokie trzymanie przyboru). Dotyczy to zwłaszcza dzieci ze słabą siłą i małym napięciem mięśniowym.
- Dzieci z utrwalonym nawykiem nieprawidłowego trzymania przyborów należy nakłaniać do zmiany np. poprzez używanie specjalnej nakładki (można kupić w księgarniach) bądź przez oklejenie ołówka lub długopisu kolorową folią samoprzylepną
- Prawidłowa odległość od czubków trzech palców trzymających długopis (ołówek) powinna wynosić 2 cm.
- Ułożenie zeszytu (lub kartki) na linii środkowej ciała z lekkim pochyleniem dla prawo ręcznych - w lewo, dla leworęcznych - w prawo. (Są w sprzedaży zeszyty z pochyloną liniaturą dla dzieci leworęcznych)
- Ćwiczenia usprawniające pisanie powinny być wykonywane miękkim przyborem tzn. najlepiej grubszym ołówkiem, pisakiem, mazakiem, kredkami itp.

Propozycje zabaw wspomagających małą motorykę znaleźć można na:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/08/mala-motoryka/
https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/06/przeglad-skrzynki-narzedziowej-taty/
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/10/10946/
http://dziecisawazne.pl/8-zabaw-wspierajacych-rozwoj-motoryki-malej/

Opracowała: Sylwia Rycharska


Strona główna | Aktualności | Wydarzenia | Poznajmy się | Organizacja pracy | Dla Rodziców | Nasze grupy | Poradnictwo i pomoc | Warto wiedziec | Rada Rodziców | Podstawa dzialania | BIP | Mapa witryny
Powrót do treści | Wróć do menu głównego