Przedszkole Miejskie nr 12 Toruń


Idź do treści

Menu główne:


Od samego poczatku...

Poradnictwo i pomoc > Kącik logopedyczny

OD SAMEGO POCZĄTKU...

Drodzy Rodzice!!!
Właśnie dowiedzieliście się, że za kilka miesięcy pojawi się w Waszym domu maleńkie dziecko. Zaczynacie przygotowania do jego przyjścia na świat. Ty, Mamo, zdrowo odżywiasz się, nie palisz papierosów, nie pijesz alkoholu, starasz się być spokojna. Ty, Tato, opiekujesz się Mamą. Razem kupujecie ubranka, zabawki, łóżeczko. Przygotowujecie dla maluszka przytulny kącik.
Wiecie o tym, że prawidłowo przebiegająca ciąża jest bardzo ważna dla rozwoju fizycznego Waszego dziecka.
A czy wiecie, że jest ona również bardzo istotna dla rozwoju jego mowy?
Tak! Okres płodowy, to czas nie tylko tworzenia się, ale również intensywnego treningu narządów biorących czynny udział w mówieniu.
Poprzez ssanie palca, połykanie wód płodowych, Wasz maluch ćwiczy mięśnie potrzebne do mówienia (wargi, język, mięśnie żuchwy), oddychania (brzuch, przepona).
Kształtuje się również słuch. Już między 4. a 5. miesiącem życia płodowego dziecko zaczyna reagować na dźwięki. Budzi je hałas, powodując przyspieszenie akcji serca i niepokój ruchowy. Uspokaja łagodna muzyka. Szczególnie dobrze dziecko słyszy i rozpoznaje głos matki i uderzenia jej serca.
Dziecko nie tylko spostrzega i reaguje na dźwięki, mowę, rytm serca, ale także zapamiętuje oraz uczy się znaczenia dźwięków. Maluszek, po porodzie, zawsze rozpozna głos swojej mamy, uspokoi go melodia, której najczęściej słuchała i przy której relaksowała się, nosząc go pod sercem.
Tak, więc rozmawiajcie ze swoim dzieckiem od chwili jego poczęcia, słuchajcie razem z nim muzyki i.... przeczytajcie mu od czasu do czasu bajkę.

Logopeda -Izabela Sawicz

Powrót do treści | Wróć do menu głównego